Czy zakup ekranu dotykowego jest opłacalny?

Technologia i elektronika jest jedną z najszybciej rozwijającą się branżą na całym świecie. Od wielu lat zauważyć można wszechobecną w sprzęcie elektronicznym miniaturyzację oraz ułatwianie obsługi nawet najbardziej zaawansowanych urządzeń.

Wielu z nas pamięta jeszcze czasy starych monitorów kineskopowych, które niekoniecznie gwarantowały dobrą jakość wyświetlanego obrazu. Przełomem było wprowadzenie ekranów LCD, które w swoich początkach kosztowały bardzo dużo i w wielu przypadkach jakość obrazu była znacznie słabsza niż w monitorach CRT, czyli zwykłych kineskopach. Po paru latach monitory LCD wyparły praktycznie całkowicie z rynku wysłużone już kineskopy. Przełożyło się to na bardzo szybki rozwój wszelkiego rodzaju technologi miniaturyzujących urządzenia elektroniczne.

Kolejnym krokiem w rozwoju płaskich monitorów są ekrany dotykowe. Dotychczas znane ze smartfonów lub tabletów ekrany dotykowe coraz częściej zaczynają się pojawiać w notebookach a w ostatnich miesiącach także w komputerach stacjonarnych. Czy jest jednak sens kupować monitor z ekranem dotykowym? Wg wielu specjalistów oraz znawców tematów technologicznych w najbliższych latach dokona się ogromny przełom w branży oprogramowania dedykowanego właśnie do ekranów dotykowych.

Już za kilka lat praktycznie żaden grafik nie będzie widział możliwości pracy na tradycyjnym monitorze LCD, gdyż oprogramowanie, które będzie wykorzystywał w swojej pracy, będzie wymagało tego typu urządzenia.

Ekrany dotykowe dają bardzo dużą możliwość interakcji z oprogramowaniem oraz samym sprzętem komputerowym. Tego typu rozwiązanie znacząco przyspiesza pracę na wielu plikach oraz pozwala na wyeliminowane myszki, oraz klawiatury komputerowej z naszego biurka. Osoba, która raz skorzysta z takiego rozwiązania, nie będzie umieć później przesiąść się na zwykły monitor LCD i komputer wyposażony w tradycyjne urządzenia wskazujące.

Odpowiadając na pytanie z początku wpisu, to tak. Warto zakupić ekran dotykowy do swojego komputera, gdyż zyskujemy dzięki temu ogromne możliwości.