Historia ekranu dotykowego

Dzisiaj ekrany dotykowe towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Korzystamy z nich jako użytkownicy smartfonów i tabletów, ale także w bankomatach, biletomatach czy w infokioskach w centrach handlowych. Sprawdź, jak narodziła się technologia z wykorzystaniem ekranu dotykowego.

 

Jak to się zaczęło?

Konstruktor ekranu dotykowego to wykładowca na Uniwersytecie Kentucky dr Sam Hurst. Stworzył on w 1971 roku wynalazek o nazwie „Sensor dotykowy”. Prototypowy ekran dotykowy nie był przezroczysty, przezroczysty ekran dotykowy pojawił się trzy lata po opatentowaniu pierwszej wersji przez firmę „Elographics”. Była to podwalina do osiągnięcia dzisiejszych standardów.

Warto dodać, że w tym samym czasie w laboratorium firmy CERN również prowadzono pracę nad rozwiązaniem podobnym do wynalazku dr Hurst'a. Budowano tam akcelerator SPS czyli Super Proton Synchroton. Naukowcy z firmy CERN skupili się jednak nie na tworzeniu ekranów dotykowych lecz na skutecznym rozpędzaniu protonów.

W 1977 roku firma „Elographics” opracowała i opatentowała technologię „five-wire resistive”. Technologia ta jest najczęściej wykorzystywana w ówcześnie produkowanych ekranach dotykowych.

 

Początki stosowania ekranów dotykowych

Pierwszy ekran dotykowy zastosowano jako urządzenie mające pomóc studentom w obsłudze uniwersyteckiego systemu komputerowego działającego w ramach projektu PLATO. Projekt PLATO umożliwiał pierwsze spotkania online, zapoczątkował wirtualne społeczności, gry sieciowe .

W późniejszym czasie ekran dotykowy znalazł zastosowanie w syntezatorach Fairlight-CMI oraz CMI Iix. Ten produkowany do 1979 roku ekran dotykowy zyskał uznanie takich sław muzycznych jak ABBA , Brian Eno, The Police czy Madonna.

 

Pierwsze komercyjne zastosowania ekranów dotykowych

Pierwszy ekran dotykowy w komputerze komercyjnym zastosowany został w modelu HP-150. Miało to miejsce w 1985 roku. Sprzęt HP korzystał z diod światła podczerwieni, które umieszczone były w ramce wokół ekranu. Od tego czasu aż po dzień dzisiejszy urządzeń wykorzystujących ekran dotykowy jest tak dużo że trudno wyliczyć wszystkie z nich. Jednym z zastosowań ekranu dotykowego jest rozwiązanie wykorzystane w 1985 roku w samochodach siódmej generacji marki Buick Riveiry. W autach tych zamontowano dziewięciocalowe dotykowe centrum sterowania.

Następnym rewolucyjnym pomysłem było zastosowanie w 1993 roku ekranu dotykowego w telefonie, zainstalowany on został w modelu IBM Simon.

Pod koniec dwudziestego wieku wymyślono technologię ekranu dotykowego który działa pod pływem fal dźwiękowych.

 

Ekrany dotykowe w przyszłości

Budowa ekranów dotykowych oparta jest na jednej z czterech technologii: ekranów rezystancjach, ekranów oporowych, ekranów pojemnościowych i ekranów optycznych.

Patrząc w przyszłość wydaje się, że w dziedzinie ekranów dotykowych czeka nas epoka elastycznych ekranów dotykowych.