Jak działają ekrany dotykowe cz.1

W dzisiejszych czasach, nie potrafimy sobie wyobrazić egzystencji bez wszelkiego rodzaju ekranów i wyświetlaczy dotykowych. Montowane są one praktycznie w każdym urządzeniu, a jeszcze tak niedawno właściciele firmy Nokia zarzekali się, że inwestowanie w tego typu rozwiązania jest nieopłacalne i telefony z dotykowymi wyświetlaczami nie będą popularne. Jak historia oraz firma Apple pokazały, rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Obecnie praktycznie wszystkie urządzenia mobilne wyposażone są w ekrany dotykowe. Niewielu jednak z nas wie, w jaki sposób działają takie ekrany oraz jak są produkowane. W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć Wam dwa najczęściej wykorzystywane i produkowane modele ekranów dotykowych tj. ekran pojemnościowy oraz ekran oporowy. Aby dokładniej zagłębić się w tematykę, artykuł rozbiję na dwie części.

Pierwszym najczęściej wykorzystywanym modelem ekranów dotykowych jest ekran pojemnościowy. Działanie tych ekranów opiera się na prawu fizycznemu tzw. pojemności elektrycznej. Każde ciało ma zdolność do kumulowania energii elektrycznej oraz oddawanie jej po zetknięciu z innym przewodnikiem, który tej energii zgromadził znacznie mniej. Zasadę tę wykorzystano przy konstrukcji ekranów pojemnościowych. Oczywiście wykorzystano tu bardzo małe napięcia i nie czujemy charakterystycznego strzelenia, jakie ma miejsce podczas przekazania większej energii.

Odpowiednio naładowany przewodnik (w tym wypadku elementy ekranu telefonu) po zetknięciu z innym przewodnikiem jak np. nasz palec przekazuje część ładunku elektrycznego. W danym punkcie na wyświetlaczu powstaje różnica ładunków. Informacja ta zostaje przesłana do oprogramowania urządzenia, które z dokładnością co do ułamka milimetra lokalizuje miejsce spadku ładunku, które jest naszym punktem dotknięcia.

Dużą wadą tego typu rozwiązań jest cena, która znacząco przewyższa koszty produkcji ekranów oporowych. Coraz więcej jednak profesjonalnych urządzeń wyposażonych zostaje w ekrany pojemnościowe, co dobrze wróży temu rozwiązaniu.