Jak działają ekrany interaktywne i gdzie znajdują największe zastosowanie? Część I.

Ekrany interaktywne sukcesywnie zbierają coraz spore grono fanów, a są to przedstawiciele przeróżnych branży. Od momentu wprowadzenia ich na rynek, znajdują one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, a przede wszystkim w biznesie. Ich innowacyjność i funkcjonalność ułatwia pracę wielu ludzi na całym świecie, a także podnosi rangę instytucji, które z nich korzystają. Zasady działania takiego sprzętu w dobie nowoczesnych technologii nie są skomplikowane, dzięki czemu ekrany interaktywne coraz częściej można znaleźć na wyposażeniu różnych firm czy placówek, w tym najczęściej oświatowych.

Ekrany interaktywne vs. tablice interaktywne. Jakie są różnice?

Ekrany interaktywne ze względu na swoją funkcjonalność i najnowsze technologie wykorzystane do ich zaprojektowania są dużo chętniej wybierane niż tablice interaktywne. Czy różnice pomiędzy tymi sprzętami są tak bardzo znaczące? Z pewnością duże znaczenie ma tutaj funkcjonalność. Tablica to nic innego jak ekran o dużej powierzchnia, na której wyświetlany jest obraz za pomocą projektora. Wyświetlane materiały znajdują się na komputerze, do którego należy podłączyć projektor, jak również samą tablicę. Już sama instalacja takie sprzętu może być czasochłonna i mało funkcjonalna, zwłaszcza gdy istnieje konieczność skorzystania ze specjalnego oprogramowania bądź sterowników. Alternatywą i wygodnym rozwiązaniem stały się ekrany interaktywne ze wbudowanym komputerem, które działają na dotyk i nie wymagają każdorazowej instalacji całego zestawu.

Jak działają ekrany interaktywne?

Wyświetlanie treści i odtwarzanie dźwięku oraz dodatkowe funkcje zainstalowane w zależności od typu konkretnego modelu, to w krótkim ujęciu specyfika działania takich urządzeń. Na czym więc opiera się technologia i jak funkcjonuje? Ekrany interaktywne to nic innego jak bardzo duże (minimum 55’) monitory w pewnym sensie przypominające tablety. Za generowanie obrazów i dźwięków odpowiedzialny jest zazwyczaj osobny komputer zsynchronizowany z urządzeniem. Niektóre modele ekranów mogą być wyposażone we wbudowany komputer (OPS), działający na odpowiednim, zainstalowanym oprogramowaniu. Często ekrany komunikują się z komputerem zewnętrznym przy wykorzystaniu połączenia podczerwieni lub też technologii Bluetooth. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wyświetlać materiały w na bardzo dużych powierzchniach i w wygodny sposób je prezentować. Dużo wygodniejsze i popularniejsze stały się ekrany ze wbudowanym komputerem. Obsługa ekranu odbywa się przy użyciu dotyku. Systemy, na których działają takie urządzenia, są bardzo intuicyjne, dlatego nie wymagają konkretnych szkoleń dotyczących ich obsługi i użytkowania.

W przypadku ekranu interaktywnego obraz wyświetlany jest przez matrycę LCD z podświetlaniem LED. Matryca umieszczona jest w jego obudowie. Takie rozwiązanie zapewnia dużo wyraźniejszy oraz o wysokiej rozdzielczości, gdzie standardem jest Full HD 1.920x1.080. To stosunkowo odróżnia ekrany interaktywne od tablic. Drugą znaczącą cechą niezmiernie ważną przy wykorzystaniu ekranów jest wyeliminowanie efektów cienia. Dotyczy to cienia rzucanego na obraz przez osobę stojącą przed urządzeniem. Taka osoba może czuć się również komfortowo, ponieważ nie zostanie ona oślepiona przez światło padające z projektora, jak byłoby to przypadku tablicy i projektora.

Zdecydowana łatwość instalacji sprzętu.

Całość instalacji ekranu odbywa się właściwe na zasadzie przytwierdzenia go do ściany i podłączenia do prądu. W przypadku niektórych modeli należy podłączyć do niego komputer, chyba że zaopatrzymy się w sprzęt ze wbudowanym komputerem OPS. Przy takim rozwiązaniu otrzymujemy w pełni kompatybilne i zintegrowane urządzenie, na którym można prezentować potrzebne materiały. Ekrany interaktywne wyróżniają się tym, że posiadają wbudowany system operacyjny zazwyczaj oparty na Androidzie. Daje to możliwość korzystania z wielu ciekawych funkcji. Niektóre modele wyposażone są w ciekawe opcje takie jak np. tryb białej tablicy, pozwalający na pisanie po nim jak po tablicy przy użyciu specjalnych pisaków lub palca, odtwarzacz multimedialny, który umożliwia wyświetlanie materiałów z pamięci zewnętrznej podłączonej do gniazdka USB, przeglądarka www lub tryb wizualizera. Nowoczesne modele ekranów interaktywnych są doceniane zwłaszcza pod względem dużej funkcjonalności i łatwości instalacji. 

Zapraszamy również do zapoznania się z drugą częścią artykułu: http://wasylfoto.pl/a/mepm,jak-dzialaja-ekrany-interaktywne-i-gdzie-znajduja-najwieksze-zastosowanie-czesc-ii​