Poznaj działanie ekranu dotykowego

Era urządzeń wyposażonych jedynie w fizyczne przyciski dawno już dobiegła końca. Większość z nas mile wspomina takie rozwiązania, ale jednocześnie chyba każdy zgodzi się co do tego, że nowoczesność przyniosła mimo wszystko ogromną wręcz wygodę. Ekrany dotykowe jeszcze stosunkowo niedawno były kojarzone wyłącznie ze smartfonami, ale obecnie są one wykorzystywane również w wielu innych urządzeniach. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i uniwersalne, które znacznie ułatwia nam wiele codziennych czynności.

Dla wielu ludzi sam sposób ich działania stanowi prawdziwą czarną magię, zatem warto przyjrzeć się im odrobinę bliżej i zobaczyć, na jakich zasadach funkcjonują te wspaniałe technologie. Wielu ludzi sądzi, że ekrany dotykowe to wynalazek, który pojawił się dopiero w ostatnich latach – w rzeczywistości jednak wcale tak nie jest. Za początek rozwoju całej tej technologii można uznać lata 70 ubiegłego wieku, kiedy to pojawił się pierwszy ekran tego typu. Ciężko jest wskazać jedno najważniejsze nazwisko człowieka, który w największym stopniu przyłożył rękę do tego sukcesu – nad projektem tym pracowało wielu ludzi, i wszyscy są mocno zasłużeni dla rozwoju tej technologii. Dodatkową trudność w przyznaniu komuś palmy pierwszeństwa stanowi fakt, że ciężko jest nawet jednoznacznie zdefiniować pojęcie ekranu dotykowego. Pierwsze koncepcje tego typu wynalazków pojawiły się bowiem już wcześniej, mniej więcej w latach 60 ubiegłego stulecia. Wówczas myślano głównie o stosowaniu takich rzeczy głównie w dość specyficznych miejscach, jak na przykład stanowiska kontrolerów ruchu na lotniskach. Niemniej jednak od powstania koncepcji do realnych wynalazków musiało upłynąć jeszcze nieco czasu. Pierwszy "sensor dotykowy" uznawany za pierwszy ekran tego typu w historii wszedł do użytku w roku 1971. Ciężko jest jednak określić, czy ów wynalazek może być uważany za ekran dotykowy we współczesnym rozumieniu – pod wieloma względami ogromnie różnił się on bowiem od wszystkiego, co znamy obecnie. Wszystkie opisane powyżej odkrycia zostały dokonane w Stanach Zjednoczonych. Nie oznacza to jednak, że również w innych częściach świata – w tym również w Europie – nie trwały prace nad rozwijaniem takich technologii. Pierwsze odmiany ekranów dotykowych na naszym kontynencie powstały w słynnym laboratorium CERN. Niemniej jednak w miejscu tym wysiłki naukowców i inżynierów były koncentrowane na zupełnie innych dziedzinach, przez co technologia ta nie została tam rozwinięta w dużym stopniu. Pierwszym przeźroczystym ekranem dotykowym był PLATO, wynalazek opracowany w 1973 roku. Po kilku latach ulepszeń i wprowadzenia dodatkowych udoskonaleń, w roku 1977 wprowadzono nową jego odsłonę która korzystała z tych samych technologii, jakie powszechnie wykorzystywane są do dnia dzisiejszego.

Oczywiście, musiało jeszcze upłynąć kilka dekad rozwoju, aby ekrany dotykowe zaczęły być wykorzystywane tak powszechnie jak obecnie. W ciągu tych dziesięcioleci dokonywano wielu nowych odkryć i opracowywano nowatorskie urządzenia, dzięki czemu obecnie możemy cieszyć się tak dużą wygodą w życiu codziennym.