Rozwój technologii ekranów dotykowych

Ekrany dotykowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu urządzeniach, korzystamy z nich w smartfonach, bankomatach, kioskach interaktywnych czy punktach informatycznych i punktach dostępu do internetu. Sprawdź, jak do tego doszło, że ekran dotykowy znalazł zastosowanie na tak szeroką skalę.

 

Pierwszy ekran dotykowy wynaleziony został na początku lat siedemdziesiątych. Możemy trafić na dwie osoby, które określane są jako twórcy tego wynalazku : doktor Samuel Hurst oraz inżynier Bent Stumple.

Niepewność komu przypisać miano pierwszego wynalazcy ekranu dotykowego może wynikać z tego co rozumiemy przez ekran dotykowy. Pierwsze pomysły zastosowania ekranu dotykowego pojawiły się już w latach sześćdziesiątych , chciano wykorzystywać je jako stanowiska pracy kontrolerów ruchu lotniczego. Wprowadzenie w życie tego pomysłu udało się dopiero w roku 1971 kiedy to Sam Hurst opracował „sensor dotykowy”. Wynalazek Hurst'a opatentowany pod nazwą Elograph był nieprzezroczysty i przypominał raczej tablet graficzny.

Prace nad udoskonaleniem Elogrpahu powiodły się w roku 1973, wtedy to opracowano pierwszy przezroczysty ekran dotykowy. W 1977 roku zaś zastosowano w nim technologię stosowaną po dziś dzień w ekranach rezystancyjnych.

 

Początki stosowania ekranów dotykowych

Pierwsze próby zastosowania ekranów dotykowych miały miejsce na Uniwersytecie Illinois gdzie w 1972 roku stworzono ekran dotykowy pomagający w obsłudze platformy komputerowej o nazwie PLATO. Na potrzeby tego projektu na uniwersytecie opracowano również pierwszy działający ekran dotykowy składający się z siatki 16 na 16 i pozwalający na udzieleni odpowiedzi za sprawą wskazania palcem , a działającym poprzez diody podczerwieni. Pierwsze komercyjne zastosowania ekranów dotykowych miały miejsce w 1979 roku . W produkowanych przez siebie syntezatorach umieściła je firma Fairlight. Z produkowanych przez tą firmę modeli o nazwie Fairlight CMI korzystało wielu znanych artystów, między innymi : Peter Gabriel, Abba, Kate Bush czy Jean Michel Jarre. Pierwsze zastosowanie ekranów dotykowych w komputerach konsumenckich miało natomiast miejsce w 1983 roku za sprawa komputera HP-150. W późniejszym czasie rozwiązania te trafiły również do samochodów marki Buick w postaci dotykowego centrum sterowania czy też do pierwszych telefonów w modelu IBM Simon.

 

Ciągły rozwój technologii ekranu dotykowego

Każdy z ekranów dotykowych produkowany jest w oparciu o jedną z czterech technologii : ekran oporowy, ekran pojemnościowy, ekran optyczny, ekran wykorzystujący akustyczną falę przypowierzchniową – SAW.

Technologia dzisiejszych ekranów dotykowych idzie w stronę wysuwania i chowania zdefiniowanych przycisków. Naukowcy nieustannie udoskonalają ją dążąc do skonstruowania ekranu dotykowego, który pozwoli na pojawianie się przycisków o dowolnych kształtach i rozmiarach, co pozwoli na zatarcie granicy pomiędzy fizycznymi przyciskami a interfejsem dotykowym.