Technologie dotykowe jako nasza codzienność

​Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu wszelakie urządzenia dotykowe były dla nas nowością, dzisiaj z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że stały się one właśnie naszą codziennością. Warto dowiedzieć się więcej o możliwościach, które nam oferują – wszystko po to, aby skutecznie wykorzystywać je nie tylko jako źródła rozrywki, ale również w biznesie.

Najlepszy przykładem, który obrazuje, jak bardzo korzystanie z urządzeń dotykowych stało się dla nas intuicyjne i oczywiste, jest danie kilkuletniemu dziecku do „zabawy” telefon, który nie jest dotykowy. Pomimo klawiatury, dziecko prawdopodobnie intuicyjnie będzie chciało sterować nim za pomocą dotyku. Jednak nie tylko popularne smartfony udowadniają, że coraz więcej osób nie wyobraża sobie sterowania urządzeniami elektronicznymi w sposób tradycyjny. Komputery, czytniki e-booków czy kioski informacyjne w galeriach handlowych – wszystko to obsługujemy za pomocą dotyku.

Chcemy w tym miejscu stanowczo zaznaczyć – naszym zdaniem zmiany, które właśnie przedstawiliśmy, nie są problemem, lecz niosą dla nas ogrom możliwości, które powinniśmy wykorzystywać. Zobaczmy, jakie możliwości niosą dotykowe technologie m.in. w niektórych gałęziach biznesu czy w edukacji. Oprzemy się na ofercie firmy Videofonika – jednego z liderów w swojej branży. Oferują oni swoim klientom różnorodne urządzenia interaktywne, idealnie dopasowane do ich potrzeb.

Technologie dotykowe i interaktywne w edukacji

Chociaż wiele osób ze szkół najlepiej pamięta tradycyjne, kredowe tablice, to osoby w wieku 25-30 lat zauważyły, że w czasie ich edukacji w szkołach zaczęły pojawiać się interaktywne tablice. Może ciężko w to uwierzyć, ale w wielu przypadkach stosowane wtedy, jakże nowoczesne urządzenia, obecnie są już dość przestarzałe i wiele szkół coraz chętniej decyduje się na zakup monitorów interaktywnych, które są urządzeniami znacznie bardziej zaawansowanymi.

Sama zmiana i rozwój edukacji pod kątem inwestycji w interaktywne technologie ma wiele powodów, do których na pewno możemy zaliczyć fakt, że szkoły mogą sobie pozwolić na inwestycje tego typu, do nauczycieli dostarczane są materiały, które można wykorzystywać w sposób interaktywny podczas zajęć czy fakt, że dla wielu uczniów prezentowanie treści czy rozwiązywanie zadań w taki sposób jest znacznie bardziej atrakcyjny, co pozytywnie przekłada się na ich skupienie oraz zaangażowanie podczas zajęć edukacyjnych. Same monitory interaktywne maję też tę przewagę nad tablicami, że nie wymagają one wymiany specjalnych lamp (elementem tablicy musi być bowiem projektor), ich żywotność jest znacznie dłuższa, a dodatkowo podczas korzystania z nich nie pojawia się cień, który może przeszkadzać podczas rozwiązywania zadań przy tradycyjnych interaktywnych tablicach. Same różnice cenowe między tymi rozwiązaniami również stają się coraz mniejsze.

Warto podkreślić, że rozwiązania tego typu są również skutecznie wykorzystywane na salach szkoleniowych czy podczas licznych branżowych konferencji. Ich wykorzystanie w edukacji nie kończy się więc na sali szkolnej czy auli akademickiej.

Totemy interaktywne

Już o nich wspominaliśmy – codziennie trafiamy na nie w sklepach, galeriach handlowych czy nawet muzeach. Są one powszechnie wykorzystywane z tego względu, że to rozwiązania naprawdę wytrzymałe, intuicyjne i znakomicie nadają się do przekazywania informacji ich użytkownikom. Dzięki temu można zdecydować się na naprawdę spore oszczędności, np. wynikające z mniejszego zapotrzebowania na pracowników punktów obsługi w danym miejscu. Na totemach (czy kioskach) interaktywnych wykorzystywane są też najnowsze, specjalnie zaprojektowane aplikacje, dzięki czemu korzystanie z nich jest proste, a prezentowane treści są bardzo atrakcyjne.

W podobny sposób mogą być wykorzystywane również stoły interaktywne. Ich dużą przewagą jest to, że ze względu na swoją konstrukcję łatwiej mogą być one obsługiwane przez więcej, niż jedną osobę.

Videofonika – oferta dopasowana do potrzeb klienta

Powyżej zaprezentowaliśmy jedynie fragment tego, co standardowo spotykamy w naszym otoczeniu. Jednak z perspektywy osób, które wykorzystują technologie interaktywne w biznesie, kluczowe jest ich odpowiednie dopasowanie do, czasem specyficznych, wymagań. Dlatego chcemy wspomnieć więcej o ofercie Videofoniki, z jednego prostego powodu – umożliwiają oni dostosowanie konkretnych produktów do wymagań klienta. Monitory interaktywne mogą podsiadać 25” lub 80”. Jeżeli potrzebujemy większej powierzchni – interaktywne ściany mogą posiadać nawet przekątną 300”.W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na 2 lub 40 punktów dotyku. To tylko kilka przykładów tego, jak mogą różnic się urządzenia tego typu. Istotne jest również to, że w przypadku mniejszych wymagań nie musimy przepłacać za rozwiązania, z których i tak nie będziemy korzystać.

Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o możliwościach urządzeń interaktywnych, zapraszamy na stronę internetową firmy Videofonika. Tam też będzie można oczywiście zapoznać się z ich pełną ofertą, do czego serdecznie zachęcamy. Urządzenia interaktywne dają nam olbrzymie możliwości, dobrze wiedzieć więc jak można je wykorzystywać!