W jaki sposób ekrany rozpoznają i identyfikują dotyk cz.1?

Nowoczesne urządzenia mobilne jak telefony czy tablety, ale też i laptopy z powodzeniem zastępują nam wiele innych urządzeń elektronicznych. Dzięki miniaturyzacji oraz zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań do ich budowy możemy cieszyć się dziesiątkami funkcji, jakie zostały umieszczone w jednym małym smartphonie. Nie byłoby to jednak możliwe bez wielu lat badań i pracy nad stworzeniem dokładnych i niezawodnych ekranów dotykowych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób działa taki ekran oraz jak informuje oprogramowanie naszego telefonu o tym, że go dotknęliśmy. W tej serii artykułów postaram się przybliżyć Wam działanie i możliwości poszczególnych technologii, w jakich wykonywane są ekrany dotykowe.

Najbardziej popularną technologią, którą możemy spotkać np. w nawigacjach samochodowych lub kioskach informacyjnych są ekrany dotykowe wykonane na zasadzie mierzenia oporu tzw. ekrany oporowe, lub opornościowe. Wykonane są z dwóch izolatorów. Pierwszym z nich znajdującym się na wierchu ekranu jest z racji swojej elastyczności poliester. Pod nim znajduje się warstwa szkła. Oba materiały pokryte są siatką wykonaną z bardzo cienkiego i praktycznie niewidocznego przewodnika. Pomiędzy nimi znajduje się wolna przestrzeń wypełniona powietrzem. Po dotknięciu ekranu rysikiem, palcem lub innym elementem obie powierzchnie stykają się i zamykają obwód. W tym momencie do oprogramowania naszego urządzenia wysyłany jest sygnał. Oprogramowanie mierzy poziom oporu i na jego podstawie wyznacza koordynaty punktu zetknięcia.

To rozwiązanie jest bardzo tanie w produkcji, jednak ma swoje minusy. Dzisiejsze urządzenia w większości przypadków wykorzystują tzw. funkcję multi-touch. To właśnie dzięki niej możemy powiększać czy obracać obiekty na ekranie przy pomocy 2 lub nawet 3 punktów docisku.

Tego typu rozwiązanie pomimo swoich braków nadal z powodzeniem wykorzystywane jest w mało wymagających urządzeniach jak np. kioski informacyjne czy bankomaty. Tam nie wykonujemy żadnych skomplikowanych czynności, do których potrzebować będziemy bardziej zaawansowanych ekranów.