Pokolenie naszych rodziców, którzy pracowali w czasach PRL-u raczej nie zna zbyt dobrze pojęcia wyjazdu integracyjnego. Wtedy bardzo dużą popularnością cieszyły się tak zwane urlopy pracownicze, na które można było zabrać nierzadko całą rodzinę. Na terenie całej Polski istniały liczne ośrodki wypoczynkowe stworzone właśnie w tym celu. Dane przedsiębiorstwo w okresie wakacyjnym organizowało wyjazdy do takich miejsc dla niemalże wszystkich swoich pracowników oraz ich rodzin, bowiem firmy takie mogły korzystać z tych miejsc na bardzo atrakcyjnych warunkach i przy dużych zniżkach. Kiedy w Polsce nadeszły zmiany ustrojowe, tradycja ta przestała być już tak popularna.
Tak ścisłe łączenie życia rodzinnego z zawodowym przestało być już mile widziane, przez co przedsiębiorcy raczej przestali decydować się na takie udogodnienia dla swoich pracowników. Z drugiej jednak strony nadal dostrzegano to, jak bardzo ważną kwestią jest budowanie odpowiednich relacji pomiędzy samymi pracownikami – doskonale zdawano sobie sprawę, że coś takiego znacząco podnosi ich motywację oraz wydajność w pracy. Z tego też powód szybko pojawiła się moda na organizowanie dla zatrudnianych przez siebie ludzi różnego rodzaju wyjazdów integracyjnych. Do głosu wnet doszli specjaliści od organizowania takich rzeczy, zaś niektóre firmy zaczęły każdego roku przeznaczać na to naprawdę sporo pieniędzy ze swoich budżetów. Oczywiście, aby taki wyjazd przyniósł faktycznie zadowalające wyniki i rzeczywiście znacząco zwiększył wydajność pracowników, trzeba postarać się o odpowiednie jego zaplanowanie. Nie powinien on ograniczać się wyłącznie do wspólnego spożywania wysokoprocentowych napojów w gronie pracowników, jak na zwykłej imprezie. Sam pomysł organizowania dla pracowników wyjazdów integracyjnych pojawił się najpierw w krajach zachodnich oraz w Stanach Zjednoczonych. Na samym początku na takie rzeczy decydowały się głównie duże korporacje, choć nie ma w tym niczego dziwnego. W końcu to właśnie takie firmy dbają najczęściej o dobre samopoczucie swoich pracowników i jedynie one posiadają odpowiedni budżet na realizowanie tego typu celów. W pierwszych latach zadanie organizowania takich wyjazdów przeznaczone było przede wszystkim dla działu kadr danej firmy, albo też specjalnie do tego wybranych pracowników. W miarę rozwoju mody na coś takiego na rynku zaczęły jednak działać firmy oferujące profesjonalne usługi z tym związane. Sprawiło to oczywiście, że znacznie zwiększyły się także możliwości dotyczące zapewniania pracownikom ciekawych atrakcji i organizowania im wolnego czasu w naprawdę interesujący sposób. Wcześniej w wyjazdach takich chodziło przede wszystkim o zwykłą zabawę i zwiedzanie ciekawych miejsc.
Z czasem jednak pojawiło się znacznie więcej pomysłów, dzięki czemu takie wyjazdy stały się dla pracowników bardziej rozwijające – zaczęto tam organizować chociażby najróżniejsze warsztaty czy krótkie szkolenia. Obecnie panuje także moda na wyjazdy survivalowe, w czasie których pracownicy mogą uprawiać najróżniejsze sporty ekstremalne – rzecz jasna pod okiem profesjonalnych instruktorów. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj jedynie o zwykłą zabawę. Uczestnicy takich wyjazdów stają się przede wszystkim znacznie bardziej pewni siebie, a coś takiego jest także świetnym sposobem na odreagowanie stresu i zapomnienie o wszystkich nużących kwestiach zawodowych. Niezależnie zatem od sposobu w jaki do tego podchodzimy, organizacja takich wyjazdów absolutnie zawsze może być potraktowana jako fantastyczna inwestycja, która znacznie będzie mogła zwiększyć wydajność danej firmy.