Jak działają ekrany interaktywne i gdzie znajdują największe zastosowanie? Część II.

Przed lekturą zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu: http://wasylfoto.pl/a/vepm,jak-dzialaja-ekrany-interaktywne-i-gdzie-znajduja-najwieksze-zastosowanie-czesc-i

Najważniejsze zalety ekranu interaktywnego.

Do klientów decydujących się na wykorzystanie ekranów interaktywnych najbardziej przemawia fakt, że urządzenia te odznaczają się zdecydowaną prostotą działania i niezwykle łatwą obsługą. Przed wykorzystaniem ekranu do prezentacji, prelegent nie musi tracić czasu na instalowanie dodatkowego sprzętu np. projektora. Całość instalacji potrwa kilkanaście sekund, jeżeli osoba taka posiada materiał na nośniku pamięci. Sama obsługa opiera się na dotyku, dlatego nie potrzebujemy dodatkowych narzędzi do sterowania zewnętrznego. Za pociągnięciem jednym palcem po powierzchni ekranu, możemy nawigować całym obrazem tak , jak wymaga tego prezentacja. Projektowane przez specjalistów sprzęty tego typu, wyposażane są w jak najlepsze parametry, aby prezentacje odbywały się na bardzo wysokim poziomie i były atrakcyjne dla słuchaczy. Zdecydowaną zaletą są niskie koszty eksploatacji. Mimo że ekrany interaktywne są droższe od tradycyjnych rozwiązań np. tablic, ich późniejsze koszty użytkowania zdecydowanie przemawiają na ich korzyść.

Ekrany interaktywne są bardzo funkcjonalne już podczas samej prezentacji. Intuicyjne sterowanie przy użyciu dotyku, brak oślepiającego światła (jak jest to w przypadku tablicy i projektora) oraz brak „efektu cienia”. Wszystko to bardzo ułatwia pracę ze sprzętem.

Gdzie ekrany interaktywne znajdują zastosowanie?

Obecnie ekrany interaktywne znajdują bardzo szerokie zastawanie między innymi dlatego, że powstaje coraz więcej aplikacji dedykowanych na takie urządzenia. Ich funkcje często nadają ekranom zupełnie nowego znaczenia i przy tym wykorzystania w najróżniejszych sytuacjach.

Ekrany interaktywne chyba największą popularnością cieszą się w dziedzinie edukacji. Coraz więcej szkół i placówek oświatowych wyposaża swoje sale w tego typu sprzęt. Znacząco ułatwia to prace nauczycieli, a także wzbudza większe zainteresowanie ze strony uczniów. Biorąc pod uwagę, że ekrany wyposażone są w różne funkcje lub aplikacje, możliwe jest wyświetlanie i eksploatowanie materiałów na różne sposoby. Od zwyczajnych prezentacji, które są wsparciem dla prowadzącego lekcję czy wykład, po możliwość edycji, zaznaczania, dokładania elementów, powiększania itp. Dodatkowo wyświetlane obrazy mają bardzo dobrą jakość i nie tracą odpowiedniej kolorystyki jak w przypadku zwykłych projektorów. Istnieje kilka aplikacji dedykowanych na tego typu urządzenia, które pozwalają rysować po wyświetlanych materiałach, nagrywać oraz zapisywać powstałe pliki, które będzie można ponownie wykorzystać w przyszłości. Takie opcje zwiększają atrakcyjność prowadzonych lekcji. 

Ciekawą opcją może być wyświetlanie materiałów video, zwłaszcza że obraz prezentowany jest w rozdzielczości Full HD, zatem ekran interaktywny może stać się również ekranem kinowym. Po połączeniu urządzenia z Internetem można korzystać z gier edukacyjnych, które mogą być ciekawą alternatywą do klasycznych 45-minutowych zajęć w szkole lub po prostu urozmaiceniem.

Ekrany interaktywne sprawdzają się również w biznesie. W większości dobrze rozwiniętych firm, które posiadają swoje sale konferencyjne, można już znaleźć takie urządzenia. Pomagają one przy szkoleniu pracowników czy podczas spotkań z kontrahentami. Podczas spotkań biznesowych, niezależnie od branży, sposób prezentacji wyników, koncepcji, projektów, kampanii reklamowych itp. jest bardzo ważny, dlatego ekrany interaktywne nie tylko podnoszą atrakcyjność takich wystąpień, ale również świadczą o tym, że firma inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania.

Podczas szkoleń jest to nieocenione narzędzie, które ułatwia pracę prowadzącego. Daje dużo więcej możliwości niż zwykły projektor. Podobnie jest w przypadku konferencji zwłaszcza dla dużej liczby odbiorców. Wykorzystanie takiego rozwiązania daje możliwość uzyskania obrazu o bardzo dobrej jakości. Ekrany interaktywne są zazwyczaj bardzo duże, dzięki czemu słuchacze nie mają żadnych ograniczeń w przyswajaniu prezentowanych materiałów. Gdy impreza przewiduje więcej wystąpień, doskonale sprawdza się tutaj szybkie wprowadzanie danych.

Modne stało się również instalowanie ekranów interaktywnych w sklepach i centrach handlowych. Szczególnie w dużych galeriach mają one usprawniać klientom wyszukiwanie konkretnych sklepów bądź usług, co jest niezmiernie przydatne w przypadku, gdy jesteśmy pierwszy raz w danym miejscu. Często w tym przypadku, ekrany stają się nośnikami treści, informacji i reklam.

Ekrany interaktywne są bez wątpienia dowodem na nieustanny postęp techniki. Jako narzędzie bardzo usprawniające pracę znalazło zastosowanie w przeróżnych branżach i miejscach, a to z pewnością jeszcze nie koniec ich wdrażania w życie większości społeczeństwa, które doskonale odnajduje się w nowoczesnych technologiach.