Dopiero od niedawna coraz większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się monitory interaktywne, które doskonale zaczynają zastępować w szkole tradycyjne tablice. Jest to duże ułatwienie dla nauczyciela, a także szansa na zachęcenie uczniów do aktywności w trakcie zajęć. Jest to też efektowna forma prezentowania materiałów na lekcji. Monitor interaktywny jest też doskonałym rozwiązaniem dla firm i może być przydatny podczas prezentacji biznesowych. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem interaktywnego monitora to poniżej znajdziesz poradnik, dotyczący tego, czym warto się kierować przy jego wyborze.
Jeżeli chodzi o rozdzielczość monitora interaktywnego to zdecydowanie większość materiałów jest teraz tworzona w Full HD (1920x1080) jako rozdzielczość natywna, która będzie najlepszym wyborem dla tego typu monitora. Przede wszystkim taka rozdzielczość będzie idealnie współgrała z niższymi rozdzielczościami, dlatego nie będziemy musieli się martwić o to czy będą działały nam starsze materiały, które chcielibyśmy odtworzyć. Poza tym rozdzielczość natywna daje nam maksymalnie szczegółowy obraz – co jest bardzo istotne przy używaniu monitora interaktywnego np. w trakcie zajęć lekcyjnych w szkole, czy podczas prezentacji firmowych.
Tak jak to ma miejsce w klasycznych telewizorach, tak i w monitorach wielkość wyrażana jest w calach, które opisują długość przekątnej monitora. Pamiętajmy jednak o tym, że z założenia monitory interaktywne powinny być wielkoformatowe. Ich podstawowym oraz najważniejszym zadaniem jest to, aby ręcznie naniesione notatki były przedstawione oraz widoczne dla wszystkich uczestników zajęć lekcyjnych czy też spotkań biznesowych. Przekątne takie jak 84”, 70’, 65’ czy 55’ to są wymiary, które cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Możemy przyjąć założenie, że do największych pomieszczeń będzie pasował monitor 84 calowy, do średnich lokali dobrym pomysłem będzie wstawienie monitora 70’ lub 65", natomiast do małych przestrzeni najlepiej spisze się monitor o wymiarach 55 cali. Chodzi oto, aby monitor, który chcemy kupić dopasować mniej więcej do pomieszczenia, w którym ma być umieszczony. Zasada jest tutaj dość prosta: im większe pomieszczenie tym większy monitor będzie nam potrzebny, aby właściwie spełniał swoją funkcję. Bardzo istotny jest również rozkład ławek i krzeseł w sali – dlatego dobrze jest uwzględnić również inne czynnik oraz solidnie przemyśleć to, gdzie umieścimy nasz monitor interaktywny. Pamiętajmy o tym, że tego rodzaju monitory zwykle mają dość szerokie kąty widzenia (178 stopni) – dzięki czemu nawet osoby, które siedzą na skrajnych miejscach w boku sali mogą wszystko dobrze zobaczyć. Ponadto dobrym pomysłem będzie na pewno wypożyczenie w sklepie egzemplarza testowego, ponieważ będziemy mogli sprawdzić czy dany monitor spełnia nasze wymogi oraz pasuje do naszego pomieszczenia. Ze względu na lepszy stosunek ceny do rozmiaru godny polecenia będzie monitor o wielkości 65 cali, ponieważ idealnie sprawdza się w standardowych salach. Warto także skorzystać z tablicy suchościeralnej, aby móc sobie rozrysować dane wielkości monitorów i w ten sposób dowiedzieć się, jaką mamy potencjalną widoczność z różnych punktów w naszym pomieszczeniu.
W przypadku monitorów interaktywnych ich największym atutem są wbudowane w nie głośniki, które mają minimum 2x10 W. Powinniśmy zadbać oto, aby nasze głośniki miały co najmniej 2x10 W RMS, ponieważ dzięki temu nie będziemy musieli podłączać zewnętrznych głośników. Przede wszystkim taka jakość dźwięku świetnie odwzorowuje ludzką mowę i spokojnie zastąpi nam sprzęt nagłaśniający czy magnetofon. Mało tego, nauczyciel czy też osoba przemawiająca ma możliwość użycia tych głośników jako wzmacniaczy mowy, przez co mówca nie będzie musiał zdzierać sobie głosu.
No cóż minimum to dwa, ale raczej zaleca się aby tych punktów było cztery, ponieważ często więcej niż jedna osoba obsługuje taki monitor interaktywny. Takie punkty dotyku daj