Oprogramowanie dydaktyczne przydatne w edukacji wczesnoszkolnej

We współczesnej szkole korzysta się z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dzięki wartościowym aplikacjom edukacyjnym oraz ciekawym stronom internetowym zmienia się oblicze dzisiejszej dydaktyki. Innowacje te pomagają też nauczycielom zdobywać umiejętność prowadzenia zajęć z komputerem poprzez ich korelację z różnymi obszarami edukacji. Dziś charakteryzujemy wybrane programy, które pomogą uczniom zdobywać wiedzę.

Zdobywanie wiedzy na wczesnym etapie nauczania powinno odbywać się w sposób jak najbardziej dostosowany do możliwości dziecka. Realizując za pomocą komputera treści nauczania określone w Podstawie programowej, nauczyciel kształci podstawowe nawyki i umiejętności pracy z tym nowoczesnym środkiem dydaktycznym. Zdobywanie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej odbywać powinno się samoczynnie. Tak rozumiane nauczanie wspomagane komputerem ma przede wszystkim wspierać proces kształcenia ogólnego dziecka.

Kea Coloring Book

Program ten jest prostym w użyciu i darmowy. Jest to program graficzny przeznaczony dla najmłodszych dzieci, który pozwala kolorować gotowe obrazki oraz samemu je tworzyć. Właściwie dobrane rysunki pozwalają połączyć pracę z programem z wieloma zagadnieniami realizowanymi w kształceniu zintegrowanym.

Tux Paint

To darmowy program do rysowania przeznaczony jest do rysowania dla dzieci od 3 do 12 lat. Jest to połączenie prostego w użyciu interfejsu, zabawnych efektów dźwiękowych oraz zachęcających do zabawy rysunkowych postaci. Użycie programu pozwala na kształcenie różnorodnych umiejętności oraz na zdobywanie wiedzy dotyczącej różnych dziedzin życia.

Sebran’s ABC

Mowa o darmowej grze edukacyjnej dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, która zawiera aż 12 zabaw. Program ćwiczy różnorodne umiejętności, w tym liczenie, dodawanie, odejmowanie, mnożenie, głoskowanie oraz czytanie. Korzystanie z gry sprawdza się także jako narzędzie wprowadzające dziecko w układ liter na klawiaturze komputera oraz pozwala poprzez zabawę uatrakcyjnić zajęcia szkolne.

Tabliczka mnożenia HEXelon

Ten program umożliwia uczniom wykonywanie podstawowych działań matematycznych, jak mnożenie dzielenie, dodawanie i odejmowanie. W menu „ustawienia” można wybrać jeden rodzaj wykonywanych działań, jak również liczbę zadań. Program zawiera również lektora, informującego uczniów o błędnej odpowiedzi i podającego prawidłową. Ciekawą opcją jest możliwość wybrania tempa zadawania kolejnych pytań i zadań, po których wykonaniu program wystawi dziecku ocenę.

2+2 matematyki dla dzieci
Głównym celem programu jest pomoc dzieciom w nauce liczenia, dodawania itd. Program posiada 21 ćwiczeń, które mogą zainteresować nawet przedszkolaka. Zaletą wielką jest bardzo prosta i intuicyjna obsługa.