Projektor, tablica czy interaktywny monitor dotykowy – które rozwiązanie jest najlepsze?

Trudno byłoby nie zgodzić się co do tego, że urządzenia multimedialne stanowią obecnie przyszłość – trudno byłoby sobie wyobrazić bez nich życie codzienne czy dziedziny takie jak edukacja. Na rynku możemy aktualnie znaleźć kilka różnych rozwiązań i technologii tego typu – są to przede wszystkim standardowe projektory, tablice oraz interaktywne monitory dotykowe.

W każdym przypadku spotkamy się tutaj z podobną funkcjonalnością, ale poszczególne rozwiązania posiadają swoje indywidualne wady oraz zalety. Warto w takim razie zapoznać się z nimi nieco bliżej aby wiedzieć, które z nich będzie najlepszą propozycją akurat w naszym przypadku. Projektor z funkcją tablicy interaktywnej może być doskonałą propozycją chociażby w klasie, w której znajduje się również tradycyjna tablica ścierna – najlepiej matowa. Dzięki takiemu projektorowi będziemy mogli w tym miejscu uzyskać interaktywną powierzchnię multimedialną, zachowującą jednocześnie funkcje tradycyjnej tablicy. Dzięki zamontowaniu projektora na ścianie będziemy mogli uniknąć problemu wszechobecnych kabli; dodatkowo będziemy mieli tu możliwość uzyskania naprawdę dużego obrazu. Do projektora takiego można także podłączyć równocześnie kilka komputerów, co również jest istotną zaleta tego rozwiązania. Oczywiście, projektory posiadają również swoje wady. Wymagają przede wszystkim odpowiednich warunków do pracy – głównie jak najlepszego oświetlenia. Istnieją tu ponadto liczne elementy które wymagają regularnej wymiany lub czyszczenia. Tablica interaktywna posiada dość zbliżoną do zwykłych projektorów funkcjonalność. Równocześnie jednak decydując się na nią musimy być przygotowani na kilka dodatkowych wad oraz mankamentów. Tablica taka wymaga między innymi kalibracji przy każdym poruszeniu projektora, można do niej podłączyć tylko jeden komputer zaś do samego jej zamontowania na ścianie czy suficie będziemy potrzebowali sporej ilości kabli. Do tego wszystkiego należy dołożyć bardzo skomplikowany sposób instalowania; sama obsługa takich rzeczy również wymaga dość znacznych umiejętności. Tablice mają jednak także liczne zalety.Do najważniejszych z nich należy uniwersalność oraz atrakcyjna cena.

Ostatnią propozycją jest tutaj monitor interaktywny. Co prawda sam jego zakup to dość duży wydatek, ale cała późniejsza jego eksploatacja jest już znacznie tańsza – nie ma tutaj między innymi konieczności regularnego wymieniania niektórych elementów urządzenia. Samo urządzenie jest bardzo funkcjonalne i zapewnia nam mnóstwo ciekawych możliwości.