Rozwiązania wideokonferencyjne. Jak wybrać sprzęt konferencyjny?

Coraz częściej decydujemy się zdalny system komunikacji - zarówno wewnątrz firmy, jak i między kontrahentami. Konferencje online zawładnęły nie tylko polskim biznesem w 2020 roku. Jak się przygotować jednak do wideokonferencji lub audiokonferencji? Jaki sprzęt wybrać? Które rozwiązania będą dla nas najkorzystniejsze i będą dobrze współpracowały np. z Microsoft Teams?

Rodzaje konferencji - audiokonferencja vs wideokonferencja

W zależności od formuły spotkania i stopnia formalności możemy zdecydować czy preferujemy audio lub wideokonferencję. W przypadku spotkań organizowanych na szybko, a także tych realizowanych w krótkich formach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie audio-rozmowa. W trakcie spotkania typu jesteśmy niewidoczni, a więc nie musimy dbać o estetykę naszego otoczenia, jak i naszego wyglądu, a większe znaczenie ma co i jak przekażemy.

Wideokonferencje natomiast dobrze się sprawdzają przy dłuższych i bardziej oficjalnych spotkaniach. Na dłuższą metę człowiek lubi widzieć swojego rozmówcę, a także łatwiej jest mu utrzymać skupienie na tym, co druga osoba do nas mówi. Niezależnie jednak czy zdecydujemy się na audio lub wideokonferencje, powinniśmy zainwestować w odpowiedni sprzęt, który zapewni nam maksymalny komfort konferencji online.

Audiokonferencja - telefony desktopowe i konferencyjne

W przypadku audiokonferencji firmowych dobrze sprawdzają się telefony desktopowe i konferencyjne. Te pierwsze idealnie wpasowują się w prywatne gabinety i sprawdzają się podczas rozmów 1:1. Są one proste w obsłudze i bardzo przypominają tradycyjny telefon stacjonarny. Telefony konferencyjne natomiast charakteryzują się tym, że możemy podłączyć do nich wiele mikrofonów, a także pozwalają na swobodne przesyłanie treści. Niektóre modele, jak np. Polycom Trio™ 8800 są także kompatybilne z system Skype. Wybór odpowiedniej jakości urządzenia jest kluczowy zwłaszcza w przypadku, gdy przekazujemy w formie audiokonferencji dane, które nie mogą ulec zniekształceniu poprzez słabą jakość dźwięku.

Rozwiązania wideokonferencyjne - terminal - systemy dla chmury - współpraca z Microsoft Teams

Jeśli chodzi o rozwiązania wideokonferencyjne, to poza klasycznym rozwiązaniem w postaci kamery i mikrofonu, na rynku są dostępne także profesjonalne systemu telekonferencyjne, które idealnie sprawdzają się w przypadku spotkań biznesowych. Wśród rozwiązań wideokonferencyjnych należy wymienić kilka głównych grup: terminal, systemy dla chmury oraz przeznaczone do działania z Microsoft Teams. To, na jaki typ urządzenia się zdecydujemy, zależy od tego, jak duże przedsiębiorstwo prowadzimy. Na szczególną uwagę zasługują te, które współpracują z Microsoft Teams, gdyż dzięki tej platformie możemy nie tylko rozmawiać i negocjować na odległość, ale także prowadzić prezentacje czy tworzyć zdalnie wspólne rozwiązania.

Dowiedz się więcej na https://poly.veracomp.pl