Centra zarządzania kryzysowego a interaktywna technologia dotykowa

Terminem technologii dotykowej określa się różnego rodzaju urządzenia, umożliwiające wykrycie dotknięcia ekranu palcem lub specjalnym piórkiem, tzw. stylusem. W tekście prezentujemy przykłady zastosowania interaktywnej technologii dotykowej w centrach zarządzania kryzysowego.

Technologia dotykowa pozwala na szybsze i sprawniejsze zarządzanie wieloma treściami, jaki i przepływem informacji. Nic więc dziwnego, że w centrach zarządzania kryzysowego korzysta się z tych innowacyjnych rozwiązań na bardzo zaawansowanym poziomie. Oto wybrane realizacje firmy Videofonika.

Instytut techniczny wojsk lotniczych
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych to ośrodek badawczy, nadzorowany przez Ministra Obrony Narodowej. Zadaniem instytutu jest naukowo-badawcze wspomaganie eksploatacji techniki lotniczej. Praca Videofoniki polegała na dostarczeniu urządzeń oraz konstrukcji symulatora diagnostyczno-proceduralnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego NEWA wykorzystywanego do szkolenia operatorów takich wyrzutni w Polskim Wojsku. Sam projekt polegał na wykonaniu w skali 1:1 symulatora prawdziwej wyrzutni oraz odwzorowaniu systemu sterowania nią. Wizualizacja mechanicznych elementów odbywa się na ekranach dotykowych 27” i 19”, a wizualizacja wystrzelenia pocisku odbywa się na dotykowej ścianie wideo o przekątnej 92”. System jest w pełni mobilny i można go bardzo łatwo przewozić z miejsca szkolenia na poligon wojskowy. Wdrożenie możliwe było dzięki współpracy z firmą Digtalia.

Imtech Marine B.V
Zaadaniem Videofoniki było zaprojektowanie oraz zbudowanie dotykowych ścian video z certyfikacją dopuszczającą instalacje na statkach marynarki wojennej. Realizacja polegała na dostarczeniu dotykowych ścian wideo V-WALL w układzie 1×2 oraz 2×2 do firmy, która zajmuje się budowaniem systemów zabezpieczeń dla okrętów marynarki wojennej. Techniczne szczegóły systemu są utajnione, a dostarczony sprzęt musiał przejść specjalną certyfikację, aby móc być dopuszczonym do pracy na okrętach wojennych.

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych Mi-8
W tym wypadku zadaniem firmy było wykonanie urządzeń oraz konstrukcji symulatora śmigłowca Mi-8, 5 szt. V-SCREEN 30”. Realizacja polegała więc na dostarczeniu 5 sztuk specjalistycznych monitorów dotykowych V-SCREEN 30” oraz konstrukcji symulatora śmigłowca Mi-8 wykorzystywanego do szkolenia pilotów. Kabinę śmigłowca odwzorowano dokładnie w skali 1:1. Wszystkie części i elementy mechaniczne awioniki zostały zdigitalizowane. Oznacza to, że zamiast fizycznych przycisków i przełączników zostały one wyświetlone i zwizualizowane na ekranach dotykowych. Do ciekawostek należy fakt, że symulator wykorzystuje prawdziwy system, znajdujący się na przykład w śmigłowcach Głuszec, który to system został opracowany całkowicie przez ITWL.