Interaktywna przestrzeń – iFloor

Ściana czy podłoga nie musi być już pokryta tradycyjnymi materiałami ani stanowić monochromatycznej całości. Nowoczesna technika pozwala na o wiele więcej – nowością jest technologia iFloor (w przypadku innych powierzchni nazywana również iWall lub iBar), pozwalająca na wyświetlanie na dowolnej płaszczyźnie wielobarwnych animacji. Jest ona podporządkowana scenariuszowi - zbiorowi reakcji wyświetlanego obrazu, które zachodzą pod wpływem ruchu. Scenariusz może jednak podlegać modyfikacjom użytkownika, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnej animacji.

Wykorzystana technologia

Aby stworzyć barwny świat na swojej ścianie lub podłodze, potrzebny jest szereg urządzeń, należą do nich między innymi: projektor multimedialny z obiektywem szerokokątnym i lustrzanym systemem odbicia obrazu, emitery podczerwieni, komputer, głośniki. Obraz pojawia się zaś na akrylowej powierzchni projekcyjnej. W efekcie zyskujemy technologię, którą możemy wykorzystać na dowolnej powierzchni – najczęściej spotykane wymiary iFloor to około 1,8m x 2m do 5m x 4m, ale na życzenie zamawiającego mogą być jeszcze większe.

Możliwe są również inne realizacje przy pomocy wymienionych urządzeń – nie tylko podłoga nadaje się na interaktywną przestrzeń, ale powierzchnią projekcyjną mogą stać się ściany lub stół. Jest to idealne rozwiązanie na przykład w kawiarni lub restauracji, wówczas interaktywny stół lub bar tworzony jest z wykorzystaniem monitorów plazmowych o przekątnej 40" - 65" oraz projektorów multimedialnych.

Liczba wariantów wykorzystania technologii iFloor wydaje się nieograniczona, wszystko zależy od inwencji klienta i scenariusza animacji, który możemy dostosować do danego miejsca. Często iFloor staje się przestrzenią reklamy, dlatego chętnie wykorzystują ją agencje reklamowe i eventowe organizujące spotkania, wystawy i stoiska dla swoich klientów. Klienci indywidualni najczęściej decydują się na wykorzystanie technologii w swoich restauracjach, klubach sklepach, centrach handlowych, hotelach lub placówkach bankowych.

 

Jaki efekt zapewnia iFloor?

Możliwość kreowania nowych scenariuszy zależy od wyobraźni zleceniodawcy, kilka istniejących już animacji zyskało jednak największą popularność i świadczy o możliwościach, jakie daje iFloor.

- podwodny świat – dzięki zastosowaniu tego rodzaju animacji na podłodze mamy wrażenie stąpania po powierzchni wody. Tropikalne ryby przyciągają wzrok i reagują na każdy gest. Dodatkowo możliwe jest dobranie odpowiedniego tła dźwiękowego,

- mozaika – pod wpływem ruchu wybrane wcześniej zdjęcie, logo lub grafika zmienia się w wieloelementową mozaikę. Szybkość reakcji i liczba elementów są w pełni modyfikowalne,

- ścieranie – osoba poruszająca się po znajdującej się na podłodze grafice odkrywa znajdujący się „pod spodem” kolejny obraz. Możemy zdecydować się na nakładanie grafik lub obraz ukryty pod wirtualnym śniegiem lub piaskiem,

- boisko piłkarskie – to gratka dla wszystkich miłośników piłki nożnej, pozwala bowiem na rozegranie meczu w przestrzeni interaktywnej. Grafika uzupełniona jest efektami dźwiękowymi imitującymi wrażenia z prawdziwego stadionu.