Interaktywna technologia dotykowa w mediach

Urządzenia interaktywne to inteligentne systemy, które pozwalają na coraz szybsze i wygodniejsze zarządzanie zintegrowanymi urządzeniami. Pozwala to na niespotykaną wcześniej wielozadaniowość. Jest to szczególnie przydatne w szeroko rozumianych mediach. Prezentacja treści na ekranach dotykowych w studiach telewizyjnych wygląda o wiele ciekawiej i pozwala na interakcję z prezenterem. Prezentujemy przykładową realizację Videofoniki dla studia TVN.

Ekrany dotykowe to wyjątkowo wygodne urządzenia, które oferują naturalny sposób sterowania. Z dnia na dzień innowacje dotykowe opanowują nasz rynek i stają się codziennością. Wystarczy, że włączymy telewizor, a zobaczymy, że studia telewizyjne korzystają z tego typu rozwiązań. Program 36,6, będący nową produkcją TVN o tematyce medycznej, prowadzony przez Ewę Drzyzgę i realizowany w studio w Krakowie, wykorzystał urządzenie firmy Videofonika. Interaktywny V-WALL pomaga prowadzącej i jej gościom omawiać i prezentować nietypowe zagadnienia związane z ludzkim organizmem w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Współpraca z ekipą odpowiedzialną za scenografię oraz działem technicznym i realizatorami programu pozwoliła zdobyć bezcenne doświadczenie w pracy w studio TV, które zaowocowało rozwiązaniem skrojonym pod konkretne potrzeby.

Wykonanie i instalacja interaktywnej ściany video V-WALL 165” MOBILE
W odpowiedzi na potrzeby nowego programu TVN 36,6 Videofonika zaprojektowała i wykonała ogromną interaktywną ścianę video V-WALL MOBILE o przekątnej 165”. Urządzenie zostało zbudowane na bazie bezszwowych monitorów 55” w konfiguracji 3×3 oraz ekranu dotykowego na podczerwień. Całe rozwiązanie jest mobilne przez co może być w łatwy i wygodny sposób przemieszczane w studio, szybko adaptując się do nowych scenografii. Wyjątkowym i specjalnie opracowanym elementem rozwiązania dla TVN, które wyróżnia go spośród innych rozwiązań V-WALL jest brak szkła przykrywającego monitory. Wiązało się to z tym, że realizatorzy programu chcieli tym sposobem wyeliminować refleksy powodowane przez szkło, które przeszkadzałaby w pracy kamery.

Zalety rozwiązania
Zdecydowaną przewagą profesjonalnych wyświetlaczy nad bardziej tradycyjnymi ekranami konsumenckimi są specjalne systemy zarządzania treścią. Dzięki tego typu rozwiązaniom oraz możliwościom, jakie daje zastosowany system operacyjny, producenci programów telewizyjnych mogą zdalnie i w czasie rzeczywistym, zarządzać treścią wyświetlaną na wykorzystywanych ekranach. Taka optymalizacja pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewniając pełną kontrolę na tym procesem produkcyjnym. Kolejną zaletą jest nowoczesne i przystępne prezentowanie skomplikowanych treści, które zatrzymają widzów przed ekranem telewizorów.