Czym jest inteligenty stół?

​Technologia w dzisiejszych czasach gna do przodu w doprawdy niepojętym tempie. Zaledwie kilka lat temu do sprzedaży trafił pierwszy iPad, a już pojawiło się mnóstwo nowych sposobów które pozwalają na jeszcze większą miniaturyzację takich urządzeń. Tak wielki sukces tych technologii daje nam jasno do zrozumienia, że żyjemy aktualnie w erze urządzeń dotykowych. Oczywiście, takie technologie stale się rozwijają, przez co za jakiś czas przyniosą nam jeszcze więcej interesujących możliwości. Na przykład informacje z których aktualnie możemy korzystać za pomocą naszego telefonu czy tabletu być może już niedługo będą wyświetlane... na blatach naszych stołów.

Jeśli ktoś chce wybrać się do kawiarni i szuka dla siebie rzeczywiście wyjątkowego, niezwykłego miejsca, to działająca w Szczecinie Planet Surface – technology and caffe na pewno należy tu do najlepszych propozycji. O wyjątkowości tego miejsca świadczą przede wszystkim używane w nich stoły dotykowe, z których mogą tu korzystać klienci; są one obsługiwane przez firmę Microsoft. Nawet zwykłe zamawianie kawy odbywa się tutaj za pośrednictwem nowoczesnej technologii. Należy skorzystać w tym celu z jednego z sześciu stołów interaktywnych, za którego pośrednictwem otrzymujemy dostęp do aplikacji przygotowanej przez kawiarnię. Otrzymujemy tam pełną listę dostępnych produktów, wzbogaconą rzecz jasna o opis oraz zdjęcia – dzięki temu klient może dokładnie wybrać, co chce zamówić. Co bardzo ważne, przy każdym dostępnym produkcie znajdują się także opinie klientów na jego temat. Następnie trzeba tylko wcisnąć odpowiedni przycisk, aby nasze zamówienie od razu trafiło do realizacji. Na ekranie naszego multimedialnego stołu cały czas wyświetlane są także inne informacje, takie jak aktualna wysokość naszego rachunku. Oczywiście, możliwości multimedialnego stołu znacznie mogą uprzyjemnić nam picie zamówionej kawy. Za pośrednictwem tych urządzeń możemy bowiem przeglądać strony www, wyświetlać dowolne prezentacje albo sprawdzić interesujące nas mapy w wyszukiwarce Google. Przykład tej kawiarni doskonale pokazuje, że zastosowania takich technologii są znacznie szersze niż "tylko" korzystanie z nich w komputerach czy urządzeniach takich jak smartfony. Obecnie bez przeszkód można z tego uczynić naprawdę przydatne narzędzie w miejscach takich jak wszelkiej maści sklepy, kawiarnie czy inne lokale. Ekrany dotykowe są doskonale znane od długiego już czasu, choć dopiero w ciągu ostatnich lat przeszły one przez naprawdę intensywny rozwój. Jeszcze stosunkowo niedawno większość ludzi prawdopodobnie nawet nie wyobrażała sobie, że będziemy mogli stosować je w urządzeniach większych niż tablety czy smartfony. Wkrótce jednak na rynku pojawiły się pierwsze laptopy wyposażone w matrycę dotykową, co stanowiło istotny kamień milowy i zapowiedź bardzo ważnych zmian w przyszłości. W tamtym momencie technologie takie miały zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Dziś na rynku znajdziemy wiele urządzeń z ekranami dotykowymi, które działają zwykle w oparciu o system Windows 8.1. W takim przypadku ekran dotykowy jest przede wszystkim dodatkowym interfejsem dającym nam ciekawe funkcje, takie jak szybkie powiększenie tekstu czy przesuwanie stron. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bowiem dzięki temu znika konieczność używania do tego dodatkowych akcesoriów, takich jak myszka czy klawiatura. Nie ulega zatem wątpliwości, że liczba dostępnych urządzeń wyposażonych w ekrany dotykowe w następnych latach będzie jedynie rosła, zaś popularność całej tej technologii z roku na rok będzie znacznie się powiększała. Dzięki nim użytkownik uzyskuje znacznie szersze możliwości jeśli chodzi o integrację z interfejsem danego urządzenia.