Rodzaje ekranów dotykowych.

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie urządzenie mobilne, które nie jest wyposażone w ekran dotykowy. Praktycznie każdy produkowany obecnie telefon komórkowy wyposażony jest w ekran dotykowy, który ułatwia pracę na urządzeniu. Bez tego przełomowego wynalazku, który powoli wypiera z rynku tradycyjne ekrany LCD lub LED nie moglibyśmy myśleć o tak szybkim rozwoju branży telefonów komórkowych, tabletów czy innych urządzeń bardzo specjalistycznych.

Ekrany dotykowe budowane są z wykorzystaniem czterech podstawowych, które wykorzystują następujące techniki przenoszenia gestów do oprogramowania urządzenia. Pierwszą z nich jest technika zmiany pojemności elektrycznej. Pozwala ona na zastosowanie funkcji multidotknięcia. Ekrany te często wykorzystywane są w telefonach komórkowych oraz tabletach. Ekrany te nie reagują np. na rysik, jak ma to miejsce w ekranach np. w nawigacjach samochodowych.

Kolejną metodą jest metoda zmiany oporu elektrycznego. Przeźroczyste elektrody, które wtopione są w wyświetlacz naszego urządzenia, pomiędzy którymi podczas dotyku ekranu dochodzi do zmiany oporu.

Następną bardzo popularną technologią wykorzystywaną do funkcjonowania ekranów dotykowych jest tzw. technika zaburzenia fali akustycznej. Jest to bardzo skomplikowana metoda i stosowana jest głównie w bardzo drogich i specjalistycznych urządzeniach wymagających zastosowania ekranu dotykowego.

Ostatnią technologią wykorzystywaną do odbierania sygnałów dotykowych z naszego ekranu jest metoda przerwania strumienia światła. Dzięki specjalnej diodzie emitującej podczerwień, która umieszczona jest na krawędziach ekranu, możliwe jest odbieranie sygnałów i przekazywanie ich do procesora, a następnie oprogramowania sterującego urządzeniem.

Ekrany dotykowe bardzo różnią się od siebie. Szczególnie w urządzeniach specjalistycznych, które przeznaczone są np. do czytania dużej ilości tekstu, stosuje się wysokie rozdzielczości oraz powierzchnie bezrefleksyjne dla lepszego komfortu pracy z naszym urządzeniem.