WhatsApp odpowiada na inwigilację – wprowadza nowoczesne metody szyfrowania

Nie da się zaprzeczyć, że z dnia na dzień politycy uchwalają kolejne ustawy, które mają za zadanie inwigilować swoich obywateli. Ludzie nie zgadzają się na coś takiego, jednakże nie mają w tej sprawie również zbyt wiele do powiedzenia. Szczególnie ważny jest fakt, że niektórzy twórcy oprogramowania IT nie zgadzają się na tego typu praktyki i starają się wprowadzać do swoich produktów pełne szyfrowanie danych, które ma zabezpieczyć ich użytkowników przed czytaniem wiadomości przez służby, oczywiście w skrajnych przypadkach.

WhatsApp i jego krucjata

Na pewno posunięcie firmy od tego komunikatora można uznać za naprawdę bardzo dobre, jednakże nie da się ukryć, że w pewnym sensie naraża się on władzom. Otóż od niedawna WhatsApp oferuje pełne szyfrowanie danych, dzięki czemu nikt poza Tobą i Twoim odbiorcą nie jest w stanie czytać wiadomości. Najprościej rzecz ujmując jest ona zabezpieczona specjalnym kluczem, dzięki któremu niemożliwe jest jej deszyfrowanie przez osoby trzecie.

Dodatkowo dobrą wiadomością jest fakt, że nie tylko wiadomości są zaszyfrowane, ale również i multimedia.

Czy jest sens?

Jak najbardziej tak, ponieważ jest to również w pewnym stopniu zamanifestowanie przeciwko pełnej inwigilacji obywateli. Niestety praktyki tego typu są coraz bardziej powszechne i dlatego też bardzo dobrze, że twórcy oprogramowania starają się jak mogą chronić prywatność swoich użytkowników. Oby więcej było tego typu praktyk, bowiem można przynajmniej nieco ograniczyć dostępność naszych danych. Jednakże w wielu przypadkach nasza prywatność zależy wyłącznie od nas samych. Jeśli tylko zależy Ci na optymalnej ochronie, to uważaj, gdzie podajesz swoje dane i nie rób tego impulsywnie. Szczególnie istotne jest to, aby nie podawać numerów karty kredytowej tam, gdzie nie jesteś pewien, czy nie zostaniesz oszukany. To bardzo ważne i mamy nadzieję, że codziennie zwracasz na to uwagę. Ewentualnie można zapoznać się z innymi materiałami w sieci, które dotyczą bezpieczeństwa danych w internecie.