Nowe technologie w edukacji

Nowoczesna edukacja to edukacja w której jest miejsce na wykorzystywanie nowoczesnych urządzeń multimedialnych. Na rynku dostępnych jest kilka ciekawych urządzeń, tj. projektory multimedialne, interaktywne tablice oraz interaktywne monitory dotykowe. Zanim dokonamy wyboru konkretnego sprzętu, warto zapoznać się z parametrami i funkcjami jakie pełni każde z tych urządzeń.

Mimo, że zarówno projektor, interaktywna tablica, jak i interaktywny monitor oferują podobną funkcjonalność, to każde z nich ma swoje wady i zalety, które najlepiej poznać przed dokonaniem zakupu, aby jak najlepiej dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

Projektor interaktywny

Jeżeli klasa wyposażona jest już w białą tablicę suchościeralną to projektor umożliwi uzyskanie interaktywnej powierzchni. Można zamontować go na ścianie, dzięki czemu niknie się niewygodnych kabli. Dodatkowymi zaletami tego urządzenia są możliwość podłączenia kilku komputerów oraz uzyskania dużego obrazu, nawet do 90''. Projektor posiada jednak swoje wady, tj. konieczność wymiany lamp i czyszczenia filtrów, brak natychmiastowej gotowości do pracy, konieczność instalacji sterowników, cień na tablicy, utrudniona praca przy pełnym oświetleniu, świecenie lampy projektora w oczy.

Tablica interaktywna

Tablica interaktywna posiada parametry zbliżone do projektora. Jednak ma także kilka dodatkowy wad, bowiem wymaga każdorazowej kalibracji przy poruszeniu projektora, umożliwia podłączenie tylko jednego komputera, a jej montaż na ścianie oraz projektora na suficie/ścianie prowadzi do konieczności użycia dużej ilości okablowania. Ale jej największym minusem jest skomplikowana instalacja. Mimo to, jako zaletę tablicy interaktywnej można uznać jej uniwersalność oraz sporo niższą cenę w stosunku do monitorów dotykowych.

Monitor interaktywny.

Chociaż sam zakup monitora interaktywnego jest wysoki, to uwzględniając tańszą eksploatację w trakcie długoletniego użytkowania, okazuje się, że jest to rentowne rozwiązanie. Urządzenie to nie wymaga bowiem okresowej wymiany lamp i filtrów i pobiera mało energii nie tracąc przy tym wysokiej jakości obrazu. Inne zalety monitora interaktywnego to: brak cienia, możliwość pracy w dowolnych warunkach, długa żywotność (nawet do 25 lat), natychmiastowa gotowość do pracy, możliwość podłączenie kilku komputerów, brak konieczności instalacji sterowników. Warto jednak zaznaczyć, że korzystanie z monitora interaktywnego posiada pewne ograniczenia. Tego typu urządzenie nie może być używane jako tradycyjna tablica suchościeralna. Jednak w przypadku, kiedy klasa posiada już tablicę suchościeralną albo jej nie potrzebuje, to monitory interaktywne są świetną i nowoczesną inwestycją, która będzie służyła edukacji wiele lat.

Edukacja to obecnie również nauka zdalna, w której często - również nauczycielom - znacznie pomaga odpowiedni sprzęt. Sprawdź profesjonalny sprzęt wykorzystywany podczas wideokonferencji oraz audiokonferencji od https://poly.veracomp.pl/