Monitory dotykowe to już powszechne urządzenia wśród użytkowników domowych i biznesowych. Ekrany z funkcją dotyku oferują nieograniczone możliwości w zakresie interakcji użytkownika z aplikacją, których na rynku jest coraz więcej. Jest to świetny sposób na zaciekawienie klienta i przedstawienie oferty w odmiennej formie. Monitory dotykowe są proste i intuicyjne w obsłudze, która nikomu nie powinna sprawić kłopotu. Użytkownik swojej dyspozycji otrzymuje duży ekran wyświetlający wysokiej jakości obraz, który można wykorzystywać na wiele różnych sposobów.
Większości z nas wydaje się, że monitory dotykowe to świeży wynalazek sprzed dobrych kilku lat. Tymczasem okazuje się, że pierwszy ekran dotykowy powstał już na początku lat 70., a już w latach 60. rozważano wykorzystanie tego typu technologii. Pomysłodawcami monitora dotykowego są dwie kluczowe postaci – doktor Samuel Hurst z Uniwersytetu w Kentucky oraz duński inżynier Bent Stumple, który pracował w CERN-ie. Z kolei jeśli chodzi o zastosowanie, to pionierem był Uniwersytet Illinois, gdzie w 1972 roku wykorzystano monitor dotykowy do obsługi pierwszej komputerowej platformy edukacyjnej zwanej „PLATO”. Z czasem zaczęto udoskonalać tą innowacyjną technologię, bez której obecnie już chyba mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie w technologicznym świecie.
PCT, Resistive
Pierwsza jest technologia pojemnościowa PCT, obecnie najbardziej popularna technologia detekcji dotyku. Tutaj, czujniki pojemnościowe składają się z otwartych miniaturowych kondensatorów pokrywających aktywną część monitora dotykowego. W celu aktywacji czujnika, należy delikatne dotknąć lub przesunąć palcem po jego powierzchni. Rozwiązanie stosowane jest w smartfonach, tabletach, all-in-one PC oraz w przemysłowych komputerach panelowych. Z kolei w technologii rezystancyjnej Resistive nakładka zbudowana jest z dwóch warstw materiału (cienka folia poliestrowa oraz szkło), które z kolei oddzielone są od siebie warstwą powietrza. Naciskając górną warstwę powodujemy jej zetknięcie z drugą, co skutkuje natychmiastowym przesłaniem informacji do mikrokontrolera, odpowiedzialnego za odczyt dotkniętego na monitorze miejsca. Rozwiązanie stosowane jest w GPSach.
Infrared, SAW
Technologia podczerwieni Infrared działa tak, że nakładka dotykowa składa się z diod emitujących światło podczerwone oraz sensorów wykrywających te promieniowanie. Aktywny obszar monitora dotykowego zbudowano z jednorodnej tafli szklanej, na której powstaje siatka z promieni podczerwieni. W chwili dotknięcia ekranu następuje przerwanie jednego z tych promieni. Rozwiązanie to znane jest z czytników e-booków. Technologia akustyczna SAW wykorzystuje akustyczną falę powierzchniową. W rogach ekranu znajdują się piezoelektryczne przetworniki, emitujące ultradźwięki rozchodzące się po powierzchni monitora. Dotykając urządzenie palcem, fala dźwiękowa zostaje w momencie zakłócona i równocześnie odczytane będzie miejsce dotknięcia ekranu.